Najnowsze artykuły

Perfumy cytrusowe

Cytrusowe perfumy to bez wątpienia wyjątkowa propozycja dla pań gustujących w zapachach orzeźwiających. Utarło się przekonanie, że tego rodzaju...

Czytaj Więcej
Perfumy gourmand
7 kwietnia 2023
Perfumy fougere
24 marca 2023
Perfumy świeże
8 marca 2023

Gdzie powinnyśmy aplikować perfumy?

Uwielbiasz perfumy i starannie wybierasz zapach, jaki będziesz nosić każdego dnia? Pamiętaj, że o tym, jak pachniesz i o trwałości zapachu na skórze decyduje nie tylko rodzaj perfum i ich jakość, ale też to, jak je aplikujesz. Dowiedz się, jak robić to dobrze, by jak najdłużej cieszyć się pięknym zapachem ulubionych perfum.


Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego niż spryskanie się perfumami. Kilka psiknięć i gotowe. Też tak robisz? To błąd. Niewłaściwa aplikacja perfum może znacząco obniżyć trwałość zapachu. W przypadku niektórych kompozycji odpowiednia aplikacja ma też wpływ na to, czy zapach w pełni się rozwinie, prezentując bogactwo wszystkich swoich nut zapachowych. Poznaj więc reguły aplikacji perfum i dowiedz się, jak robić to dobrze.


Jak prawidłowo aplikować perfumy na skórę?

Perfumy należy nakładać bezpośrednio na skórę. Najlepiej na czystą, świeżo po myciu, wtedy zapach najlepiej się na niej osadza. Jeśli masz suchą skórę, przed aplikacją perfum nałóż olejek, balsam lub krem. Dlaczego? Na suchej skórze zapach słabo się osadza. Ważne, by używać kosmetyków bezzapachowych lub z linii zapachowej perfum, których używamy. W przeciwnym wypadku może dojść do pomieszania zapachów i efekt będzie mało ciekawy. Ważne też, żeby odczekać kilka minut z założeniem ubrania – wtedy zapach zdąży się utrwalić na skórze. Co ważne, perfumy potrzebują czasu, żeby rozwinąć swoje nuty zapachowe – zwykle pełnię zapachu poczujemy około pól godziny od aplikacji. Bardzo ważne jest, żeby spryskiwać skórę z odpowiedniej odległości – około piętnastu centymetrów, żeby perfumy nie „rozlewały” się na skórze. Popularnym, ale bardzo złym nawykiem jest pocieranie pokrytej zapachem skóry. Nie należy tego robić, bo niszczy to trwałość zapachu.

 

Gdzie aplikować damskie perfumy

Perfumy najlepiej jest aplikować tam, gdzie skóra jest najcieplejsza, a więc tam, gdzie jest ona silnie ukrwiona. To, dlatego najczęściej perfumuje się nadgarstki, a także zgięcie łokcia czy szyję, gdzie przebiega tętnica szyjna mająca duży wpływ na temperaturę skóry. Często perfumowana jest też skóra na karku. Część pań preferuje też spryskiwanie perfumami włosów. Rzeczywiście, na włosach zapach utrzymuje się długo, w dodatku, jeśli mamy długie włosy, to poruszają się one, otaczając nas łagodną chmurką zapachu. Należy jednak pamiętać, że perfumy zawierają alkohol, który niekorzystnie działa na włosy. Perfumami z zasady nie spryskujemy ubrań, tylko ciało. Jeśli jednak zależy nam na tym, by odzież bardzo subtelnie pachniała, możemy rozpylić chmurę zapachu w powietrzu, a następnie wejść w nią – drobinki perfum równomiernie osiądą i będą delikatnie pachnieć.


Gdzie aplikować męskie perfumy

W przypadku mężczyzn obowiązują podobne zasady, co w przypadku kobiet. Najlepiej sprawdza się aplikowanie perfum na najcieplejsze miejsca na skórze: nadgarstki, zgięcia łokcia, szyję i kark. Panowie mogą też zintensyfikować i przedłużyć trwałość zapachu, używając innych kosmetyków z tej samej linii zapachowej, przede wszystkim dezodorantu oraz kosmetyków do golenia. Dzięki temu nuty zapachowe będą utrzymywały się dłużej.


Jakich miejsc nie powinniśmy spryskiwać perfumami?

Gdzie nie należy nakładać perfum? Perfum nie aplikujemy na skórę uszkodzoną, zranioną, czy ze zmianami chorobowymi lub alergicznymi. Nie należy też spryskiwać perfumami części intymnych, bo mogą one działać drażniąco. Perfumami nie należy też spryskiwać skóry pokrytej filtrem przeciwsłonecznym. Perfumy, wchodząc w reakcję chemiczną, obniżają skuteczność ochrony przeciwsłonecznej, mogą wywołać podrażniania i przebarwienia na skórze.