Najnowsze artykuły

Perfumy cytrusowe

Cytrusowe perfumy to bez wątpienia wyjątkowa propozycja dla pań gustujących w zapachach orzeźwiających. Utarło się przekonanie, że tego rodzaju...

Czytaj Więcej
Perfumy gourmand
7 kwietnia 2023
Perfumy fougere
24 marca 2023
Perfumy świeże
8 marca 2023

Jak dobrać perfumy dla siebie?

​Wybór perfum nie jest prosty. Sytuacji nie ułatwiają dziesiątki flakonów w perfumeriach. Na jaki zapach się zdecydować? Czym kierować się w wyborze? Podpowiadamy, jak znaleźć idealne perfumy dla siebie.

Perfumy muszą się po prostu podobać – co do tego nie ma wątpliwości. Jak jednak wytypować zapachy, które sprawdzimy? Jak znaleźć zapachy, które mają szansę do nas pasować? Czym się kierować? Jednym ze sposobów jest szukanie perfum, które będą współgrały z naszym temperamentem i osobowością. 

Jak dobrać do siebie perfumy – test

Twoja ulubiona pora roku to
    a. Wiosna
    b. Lato
    c. Jesień
    d. D. zima

Najlepiej czujesz się ubrana w:
    a. Zwiewną sukienkę
    b. Bikini
    c. Ciepły, wełniany sweter
    d. Elegancką sukienkę

Twój ulubiony napój to:
    a. Sok owocowy
    b. Tropikalny drink z palemką
    c. Herbata z miodem i cytryną
    d. Mocna kawa

Najlepiej odpoczywasz:
    a. W ogrodzie
    b. Na plaży
    c. W fotelu z książką w ręce
    d. Na przyjęciu


Przewaga odpowiedzi a: wybierz perfumy kwiatowe, pudrowe, kwiatowo – drzewne, kwiatowo - owocowe
Przewaga odpowiedzi b: wybierz perfumy o nutach cytrusowych, wodnych, owocowych
Przewaga odpowiedzi c: pokochasz perfumy orientalne, przyprawowe, o nutach skórzanych i kadzidlanych
Przewaga odpowiedzi d: postaw na perfumy gourmant, orientalne, piżmowe


Jak dobrać perfumy do naszej osobowości?

Dobre dobrane perfumy to zapach, który staje się naszą „drugą skórą”, czujemy, jak nas dopełnia. Ukochane zapachy często stają się wręcz znakiem rozpoznawczym danej osoby i trudno sobie ją wyobrazić pachnącą czymś innym. Jak znaleźć taki perfumiarski strzał w dziesiątkę? Warto poszukać perfum współgrających z osobowością. Introwertycy intuicyjnie sięgają raczej po zapachy delikatne, kwiatowe, owocowe, o pudrowych. Ekstrawertyków przyciągają kompozycje mocne i wyraziste: piżmo, perfumy gourmant, orientalne i niszowe – o bardzo nietypowych akordach. Osoby dynamiczne lepiej czują się w zapachach cytrusowych, wodnych, przyprawowych, podczas gdy miłośnicy spokoju sięgają po wyważone i eleganckie kompozycje kwiatowe czy kadzidlane. 

 

Dobieranie perfum do ph skóry - o co w tym chodzi?

Bardzo ciekawym podejście do wyboru perfum jest kierowanie się tym, jaki odczyn PH ma nasza skóra. O co w tym chodzi? Odczyn PH określa pozycję na skali od zasadowości do kwasowości. W przypadku skóry możemy wiec mieć do czynienia z odczynem zasadowym, kwaśnym lub neutralnym. Przy czym w przypadku skóry najczęściej mamy do czynienia z PH 5,5, czyli ma ona odczyn nieco kwaśny. Neutralny występuje bardzo rzadko. Przekłada się to na rodzaj skóry. Przy niskim PH, czyli odczynie kwasowym, skóra jest raczej tłusta, zaś przy odczynie zasadowym – sucha i wrażliwa. Jak to się ma do kwestii perfum? Od odczynu skóry zależy nie tylko to, jak długo zapach będzie się na niej utrzymywał, ale też to, jak będą rozwijały się poszczególne nuty. To właśnie przyczyna tego, że ten sam zapach na kilku osobach pachnie nieco inaczej.
Przy skórze normalnej wachlarz wyboru jest bardzo szeroki i można używać w zasadzie każdych perfum. Przy skórze tłustej o odczynie kwasowym najlepiej sprawdzą się zapachy dość lekkie – ten typ skóry sprawia, że każda kompozycja wydaje się intensywniejsza. Jednocześnie nie ma problemu z zawartością alkoholu, skóra nie jest na niego wrażliwa. Przy zasadowym odczynie alkohol powoduje podrażnienia, dlatego dobrze sprawdzą się wody toaletowe o niskim stężeniu tej substancji. Zapach może być mocny, bo skóra nie przyswaja go dobrze. Dla wzmocnienia efektu warto nałożyć wcześniej w miejscu aplikacji bezzapachowy balsam natłuszczający.