Najnowsze artykuły

Perfumy cytrusowe

Cytrusowe perfumy to bez wątpienia wyjątkowa propozycja dla pań gustujących w zapachach orzeźwiających. Utarło się przekonanie, że tego rodzaju...

Czytaj Więcej
Perfumy gourmand
7 kwietnia 2023
Perfumy fougere
24 marca 2023
Perfumy świeże
8 marca 2023

Perfumy jednoskładnikowe - co to jest?

Przywykliśmy do tego, że o wyjątkowości perfum świadczy unikalność kompozycji zapachowej. Im ciekawiej połączone nuty zapachowe, tym większe mistrzostwo autora, który za tym stoi. Dziś jednak prawdziwym hitem okazują się perfumy jednoskładnikowe. 


Perfumy składnikowe są pewną nowością na rynku kosmetycznym, ale bardzo szybko zdobyły swoich zwolenników. Choć wciąż jeszcze są to rozwiązania niszowe, dla koneserów, śmiało można powiedzieć, że perfumy jednoskładnikowe będą wyrazistym trendem w perfumiarstwie w najbliższych latach. Co ciekawe, tak jak w krawiectwie proste stroje są największym wyzwaniem, tak w perfumiarstwie stworzenie perfum jednoskładnikowych to zadanie dla mistrzów. Wbrew pozorom zaprojektowanie intrygującej jednoskładnikowej kompozycji nie jest proste. Nie trzeba też chyba dodawać, że w tego typu perfumach składnik musi być najwyższej jakości. Jakiekolwiek niedociągnięcia są od razu wyczuwalne. To też jedna z przyczyn, dlaczego perfumy jednoskładnikowe są zwykle droższe od klasycznych kompozycji.


Jak działają perfumy jednoskładnikowe?

To perfumy, w których nie wyróżnimy nuty głowy, serca i bazy jak w klasycznych kompozycjach. A raczej – w nutach tych występuje ten sam, jeden składnik. Choć mogłoby się wydawać, że tak stworzony zapach będzie płaski i mało interesujący, jest dokładnie odwrotnie. Ponieważ przywykliśmy do mieszanek różnych zapachów, pojedyncza, czysta nuta na przykład pomarańczy, choć sama w sobie nie jest niczym oryginalnym, robi oszałamiające wrażenie. W perfumach jednoskładnikowych nuta zapachowa jest jak aktor w monodramie – ma szansę zalśnić i przyciągnąć uwagę, podczas gdy w scenach zbiorowych po prostu ginie. Perfumy jednoskładnikowe mogą być bardzo proste: to znane nam dobrze nuty zapachowe np. wanilia, wiśnia, fiołek, cytryna tylko podane bez żadnych dodatków.

Mogą też być dużo bardziej oryginalne. Niezwykłe perfumy jednoskładnikowe projektuje marka Escentric Molecules. Jak sama nazwa wskazuje, są to perfumy ekscentryczne. O ich oryginalności stanowi wykorzystanie syntetycznych cząsteczek nazywanych molekułami. Najczęściej jest to Iso E Super. Syntetyczne molekuły łączone są następnie z naturalnymi olejkami zapachowymi, nadając im głębi i ostrości, sprawiając, że zapach jest intrygujący i nie do zapomnienia. Niektóre perfumy molekularne są właśnie jednoskładnikowe. Kultowe Molecule 01 składają się… z samej molekuły. Z kolei Molecule 03 to octanu wetiwerylu jako jedyny składnik. To zapachy, obok których trudno przejść obojętnie.

Bardzo intrygujące są też molekularne perfumy jednoskładnikowe marki Prouve. Czysta róża czy grapefruit pachną oszałamiająco!

 

Czym się sugerować wybierając perfumy jednoskładnikowe?

Perfumy jednoskładnikowe to ciekawa odmiana dla klasycznych kompozycji. I choć wydawać by się mogło, że z góry możemy przewidzieć ich zapach, wybór perfum jednoskładnikowych wcale nie jest prosty. Musimy pamiętać, że zamiłowanie do perfum z nutą róży nie oznacza wcale, że czysta róża w roli głównej także przypadnie nam do gustu. Perfumy jednoskładnikowe warto więc przetestować – zaaplikować na czystą skórę i dać im czas, żeby w pełni rozwinęły swój zapach. Dzięki temu będziemy mieli okazję sprawdzić, jak czujemy się z danym składnikiem.
Warto też pamiętać, że ciekawym pomysłem na noszenie perfum jednoskładnikowych jest ich blendowanie, czyli mieszanie. Dzięki temu możemy poszczególne zapachy potraktować jak klocki, z których zbudujemy swoją własną, unikalną kompozycję zapachową.