Najnowsze artykuły

Perfumy cytrusowe

Cytrusowe perfumy to bez wątpienia wyjątkowa propozycja dla pań gustujących w zapachach orzeźwiających. Utarło się przekonanie, że tego rodzaju...

Czytaj Więcej
Perfumy gourmand
7 kwietnia 2023
Perfumy fougere
24 marca 2023
Perfumy świeże
8 marca 2023

Piramida zapachowa - co to jest?

Kupując perfumy, prawdopodobnie zetkniesz się z takimi pojęciami jak piramida zapachowa czy nuty zapachowe. Co one oznaczają? I co warto na ten temat wiedzieć, by dobrać idealne perfumy dla siebie?


To, co wyróżnia dobrej jakości perfumy czy wodę toaletową to głębia zapachu. Oznacza to, że po rozpyleniu perfum na skórze ich zapach rozwija się z czasem – inaczej pachnie w pierwszej chwilki, nieco inaczej po kilku minutach, wreszcie – jeszcze inaczej po godzinie. To właśnie jest piramida zapachowa, którą za chwilę omówimy. Dobrej jakości perfumy mają też zwykle na tyle finezyjną i bogata kompozycję, że trudno jest dokładnie opisać, co właściwie czujemy, bo nuty zapachowe mieszają się i przenikają.


Piramida zapachowa: co to jest?

Kompozycja perfum jest trójstopniowa – to właśnie oznacza piramida zapachowa. Każda kompozycja perfumiarska dzieli się więc na trzy części: są to nuta głowy, nuta serca i nuta bazy. Omówmy je po kolei.
Nuta serca to zapach, który czujemy bezpośrednio po aplikacji perfum. Nazywana jest niekiedy wizytówką zapachu – bo to po tej nucie oceniamy, czy w ogóle dana kompozycja nam się podoba. Nuta głowy zwykle jest bardzo intensywna i wyrazista, ale też ulotna. Po kilku chwilach ustępuje ona miejsca nucie serca. Środkowa nuta jest bardzo trwała i przez kilka godzin będziemy ją wyczuwać na skórze. To na jej podstawie oceniamy charakter perfum – od nuty serca zależy, czy mówimy o perfumach kwiatowych, cytrusowych czy na przykład orientalnych. Trzeci element piramidy zapachowej to nuta bazy. Odpowiada ona za trwałość perfum To właśnie akordy z tej nuty zapachowej czujemy na skórze niekiedy nawet na drugi dzień. Dlatego nutę bazy tworzą aromaty ciężkie, mocne i bardzo trwałe, nadają one też zapachowi głębi.


Perfumy: nuty zapachowe

Skoro mowa o nutach zapachowych – zajmijmy się najpopularniejszymi z nich. Dlaczego warto znać nuty zapachowe? Perfumy często opisywane są na przykład jako korzenne, drzewne czy kwiatowe – to właśnie określenia dotyczące nut zapachowych. Jakie są najpopularniejsze nuty zapachowe? Perfumy cieszące się popularnością to na pewno cytrusowe oraz kwiatowe – określenia te raczej nie pozostawiają wątpliwości co do charakteru zapachu. W perfumach tych znajdziemy więc nuty zapachowe takie jak: cytryna, grapefruit, pomarańcza, limonka (cytrusowe) czy na przykład bergamotka, jaśmin, tuberoza, róża, lilia, frezja, fiołek (kwiatowe). Jednak świat perfum jest znacznie bogatszy. Jeśli wpiszesz w internet hasło perfumy nuty zapachowe, wyszukiwarka podpowie Ci ich zdecydowanie więcej. Choć dziś nie ma już tak wyraźnego podziału, część z nich jest bardziej charakterystyczna dla perfum damskich, a część – dla perfum męskich.


Nuty zapachowe: perfumy damskie

To przede wszystkim wspomniane wyżej buty cytrusowe oraz kwiatowe, ale nie tylko. Bardzo kobiece są perfumy orientalne, które zawierają takie nuty zapachowe, jak: ambra, piżmo, bursztyn, cynamon, wanilia, paczula i lukrecja. Niekiedy osobno wyróżnią się nuty korzenne: cynamon, wanilia, pieprz, kardamon. To ciężkie, bardzo zmysłowe i kobiece kompozycje. Jeśli szukasz czegoś lżejszego, pewnie spodobają ci się nuty zapachowe wodne – to perfumy lekkie, orzeźwiające, niebanalne i idealne na upalne letnie dni.


Perfumy męskie: nuty drzewne

Perfumy męskie mogą być oczywiście skórzane, szyprowe, korzenne czy cytrusowe lub wodne, ale to właśnie nuty drzewne są najbardziej charakterystyczne. To takie nuty, jak: drzewo, żywica, cedr, drzewo różane, drzewo sandałowe i oud. To bardzo męskie i mocne, a jednocześnie zmysłowe nuty zapachowe.