Najnowsze artykuły

Perfumy cytrusowe

Cytrusowe perfumy to bez wątpienia wyjątkowa propozycja dla pań gustujących w zapachach orzeźwiających. Utarło się przekonanie, że tego rodzaju...

Czytaj Więcej
Perfumy gourmand
7 kwietnia 2023
Perfumy fougere
24 marca 2023
Perfumy świeże
8 marca 2023

Zamienniki perfum - co to jest?

Zapach to nieodłączny element naszego życia. Dotyczy to też nas samych, dlatego też tak chętnie kupujemy różnego rodzaju pachnące kosmetyki, a także perfumy i wody toaletowe. Nie da się jednak ukryć, że prawdziwe, markowe perfumy to bardzo duży wydatek. A choć ich jakość i trwałość często jest warta ceny, może zdarzyć się tak, że nie możemy pozwolić sobie na dany zakup. Jakie są alternatywy?
 

Perfumy, wody toaletowe, wody perfumowane

Zacznijmy może od tego, jakie mamy możliwości w przypadku rzeczywistych perfum. 
Termin “perfumy” przyjął się do określania produktów zapachowych ogółem. Prawda jest jednak taka, że dany zapach może wystąpić w kilku postaciach. Różnią się one zawartością olejków zapachowych, a co za tym idzie, także ceną. Prawdziwe perfumy wyróżniają się najwyższym stężeniem olejków - mogą ich zawierać od 20% do 40%. Kolejne są wody perfumowane, które zawierają 10-15% stężenia olejków zapachowych. Wody toaletowe mają w sobie od 5% do 10% olejków, a wody kolońskie poniżej 5%. Pierwszym krokiem w oszczędzaniu na perfumach może być więc wybór mniej stężonych produktów, które będą tańsze, choć, oczywiście, kosztem ich trwałości.
 

Zamienniki perfum

Na rynku pojawiła się jednak inna możliwość. Zamienniki perfum, zwane też odpowiednikami perfum, perfumami lanymi, bądź perfumetkami. Czym są zamienniki perfum? To produkty tworzone przez małe firmy drogeryjne, inspirowane znanymi zapachami od światowych twórców perfum. Nie są to podróbki jako takie, albowiem firmy produkujące perfumetki nie korzystają z designu, flakonów, kolorystyki, czy nazw perfum nadanych przez firmy tworzące oryginalne zapachy. Twórcy zamienników perfum rozkładają skład znanych zapachów na czynniki pierwsze, rozpracowując ich recepturę i odtwarzając ją. Dzięki temu, zapachy zamienników są niemal identyczne z oryginałami, a ich cena jest zdecydowanie niższa - kupując odpowiedniki perfum zaoszczędzić można nawet 80% ceny! Perfumetki są następnie lane do flakonów, często bardzo prostych, niczym się niewyróżniających i opatrzone własnymi nazwami. Zamienniki perfum dostępne są w Internecie w kilkunastu perfumeriach oferujących swoje wersje znanych i lubianych perfum. Choć nienazwane bezpośrednio tak, jak ich oryginalne odpowiedniki, każdy zamiennik perfum opatrzony będzie informacją, jakimi perfumami jest inspirowany - łatwo więc znaleźć odpowiedniki swoich ulubionych zapachów. 
 

Dlaczego zamienniki perfum są o tyle tańsze?

Jeśli więc możliwe jest tworzenie klasycznych, znanych i lubianych zapachów i ich sprzedaż w niskich cenach, jak to możliwe, że za prawdziwe perfumy płaci się o wiele więcej?
Prawdą jest, że ogromna część ceny perfum wynika z marketingu. Przemysł perfum pełen jest reklam, w telewizji, internecie, na billboardach. Do współpracy zapraszane są światowe sławy. Nie bez znaczenia są także eleganckie flakony, które często stanowią jeden z argumentów zakupu danego produktu, zwłaszcza, jeśli kupujemy je w prezencie. Wszystko to składa się na ogromne wydatki firm produkujących perfumy, co przełożyć się musi na wysokie ceny.
To jednak nie wszystko. Do produkcji prawdziwych, wysokiej jakości perfum używane są najwyższej jakości składniki, a sama produkcja to długi i żmudny proces. W przypadku perfumetek, skład zapachu będzie z pewnością taki sam lub bardzo zbliżony, czy jednak jakość będzie równie wysoka? Gorsza jakość użytych w produktach olejków przełożyć może się też na to, jak trwałe będą zamienniki perfum. Mimo tych wątpliwości, odpowiedniki perfum mogą być doskonałym rozwiązaniem, gdy oryginalne perfumy drogich marek przekraczają nasz budżet.