Najnowsze artykuły

Perfumy cytrusowe

Cytrusowe perfumy to bez wątpienia wyjątkowa propozycja dla pań gustujących w zapachach orzeźwiających. Utarło się przekonanie, że tego rodzaju...

Czytaj Więcej
Perfumy gourmand
7 kwietnia 2023
Perfumy fougere
24 marca 2023
Perfumy świeże
8 marca 2023

Jak powstają perfumy?

Jak wygląda produkcja perfum? Takie pytanie zadaje sobie wielu miłośników pięknych zapachów. Zdradzimy więc kilka sekretów perfumiarskiego z warsztatu.


Z czego składają się perfumy? Zacznijmy od tego, że pod względem chemicznym perfumy nie są specjalnie skomplikowane. Składają się one z trzech grup składników. Pierwszą są ekstrakty zapachowe, o których dalej powiemy sobie nieco więcej. Kolejnym jest alkohol – jego rolą jest rozpuszczanie olejków zapachowych tak, by mogły by one rozprowadzane na skórze. Trzecia grupa składników to utrwalacze zapachów – bez nich zapach ulatniałby się ze skóry bardzo szybko. Łatwo możemy potwierdzić to prostym testem – wystarczy posmarować skórę najprostszym olejkiem zapachowym. Na samym początku zapach będzie intensywny, ale dość szybko przestanie być wyczuwalny. Wszystko dlatego, że brakuje mu utrwalacza zapachu. 


Same składniki zapachowe, wykorzystywane w produkcji perfum mają różne pochodzenie. Mogą to być ekstrakty roślinne (na przykład olejki eteryczne, czy żywica) lub zwierzęce – do najsłynniejszych z tej grupy należy piżmo. Stosowane są też składniki syntetyczne, na przykład wanilina. Warto tu podkreślić, że w drogich perfumach wysokiej jakości składniki syntetyczne występują rzadko i w małej ilości. Natomiast niedrogie perfumy często składają się z syntetycznych, uzyskanych w laboratorium substancji, które zapachem naśladują naturalne składniki. Jednak często brak im głębi, jaką mają oryginalne nuty zapachowe. Wiemy już, z czego składają się perfumy, przejdźmy więc do samego procesu ich produkcji.


Jak się robi perfumy?

Kluczowym i najtrudniejszym etapem produkcji jest samo stworzenie kompozycji zapachowej. To sztuka wymagająca niebywałego kunsztu i rozległej wiedzy o świecie zapachów, a także wyobraźni. Pamiętajmy, że nuty zapachowe perfum musza być połączone tak, by rozwijać się w czasie – stąd nuty głowy, serca i baza – wyczuwalna na samym końcu, ukryta głęboko pod innymi zapachami. Nazwiska najsłynniejszych mistrzów tego fachu owiane są legendą i wielkie marki kosmetyczne walczą o to, by skomponowali coś właśnie dla nich. Co ciekawe, same nazwiska nie są umieszczane opakowaniach, choć często można się dowiedzieć, kto skomponował dane perfumy. Jak się nazywa osoba, która robi perfumy? Nazwa ta nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem – taka osoba to nos. Idealnie oddaje to wyczulenie na zapachy niezbędne w tym fachu.

 

Dowiedz się, dlaczego warto kupować odpowiedniki perfum:

https://paryskie-perfumy.pl/10-powodow-dlaczego-warto-kupic-odpowiednik-zamiast-oryginalnych-perfumy


Co dzieje się, gdy kompozycja zapachowa jest już gotowa? Roztwór wszystkich składników mieszany jest z utrwalaczem zapachu. W ten sposób uzyskujemy trwały, ale bardzo silnie skoncentrowany zapach. Wówczas czas na ostatni etap, jakim jest rozcieńczenie roztworu. Zwykle używa się do tego wody i alkoholu, który jest świetnym nośnikiem zapachów. Teraz perfumy często zabarwia się, jeśli producentowi zależy, by miały jakiś kolor. Na koniec zostawia się je na pewien czas, by zapach dojrzał. Dopiero wtedy są one przelewane do flakonów i starannie zamykane oraz pakowane w kartonowe pudełka i foliowane. 


W procesie produkcji perfum niezwykle ważna jest higiena. Na wszystkich etapach muszą panować sterylne warunki. Zetknięcie się roztworu perfum z zanieczyszczeniami czy bakteriami może spowodować rozkład zapachu i jego zmianę. Zanieczyszczenie perfum doprowadziłoby więc do ich zepsucia. 


Opisany proces dotyczy produkcji perfum w ich najpopularniejszej postaci, a więc w formie płynu do spryskiwania lub skraplania skóry. W drogeriach znajdziemy też inne formy perfum, na przykład perfumy w kremie czy w wosku, których produkcja wygląda nieco inaczej, bo roztwór zapachu nie jest mieszany z wodą tylko z innymi substancjami, a następnie pakowany do pudełka.