Najnowsze artykuły

Perfumy cytrusowe

Cytrusowe perfumy to bez wątpienia wyjątkowa propozycja dla pań gustujących w zapachach orzeźwiających. Utarło się przekonanie, że tego rodzaju...

Czytaj Więcej
Perfumy gourmand
7 kwietnia 2023
Perfumy fougere
24 marca 2023
Perfumy świeże
8 marca 2023

Jak prawidłowo przechowywać perfumy, aby zachowały swoją trwałość?

Kupujesz drogie perfumy wysokiej jakości, a masz wrażenie, że zapach jest mało trwały i szybko tracą one swoją moc? Możliwe, że problemem jest nieprawidłowe przechowywanie. Dowiedz się, jak przechowywać perfumy, by cieszyć się nimi jak najdłużej.


Nie każdy wie, że sposób przechowywania perfum ma niebagatelny wpływ na ich trwałość oraz na to, czy się nie zepsują. Bo faktem jest, że perfumy – nawet te najlepszej jakości – mogą się zepsuć. Nie oznacza to oczywiście, że – jak to bywa z produktami spożywczymi – stają się szkodliwe. O zepsutych perfumach mówimy wtedy, gdy zapach jest inny niż na początku, mniej intensywny, lub ulatniają się z niego niektóre akordy. Zepsute perfumy mają też krótszą trwałość po aplikacji na skórę. Jak zatem postępować, by jak najdłużej cieszyć się ulubionymi zapachami?


Jak długo można przechowywać perfumy? 

Czy perfumy mają datę ważności? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze światem pięknych zapachów. Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi: tak. Datę ważności perfum sprawdzimy na opakowaniu kartonowym lub bezpośrednio na flakonie. Oznaczenie PAO to skrót od angielskiej frazy Period of Time After Opening, czyli czas od otwarcia opakowania. Oznacza to, że datę ważności perfum liczymy „od pierwszego psiknięcia”. Obok tego oznaczenia znajdziemy liczbę poprzedzoną literą M – oznacza to liczbę miesięcy. Tyle czasu nasze perfumy powinny zachować pełną jakość. Tu jednak trzeba zrobić pewne zastrzeżenie – pod warunkiem, że będą prawidłowo przechowywane.


Jak prawidłowo przechowywać perfumy?

Perfumy składają się z wielu, niekiedy bardzo delikatnych składników, w tym naturalnych. Są one wrażliwe na działanie rozmaitych czynników zewnętrznych, przede wszystkim temperatury czy światła. To nie przypadek, że niektóre perfumy mają ciemne opakowania – kolorowe szkło ma chronić zawarte w środku substancje przed światłem. Bo to właśnie światło ma najgorszy wpływ na perfumy. Dlatego, jeśli chcemy, by perfumy zachowały trwałość na długo, najlepiej przechowywać je w zaciemnionym miejscu, na przykład w zamkniętej szafce. Dobrym pomysłem jest też chowanie flakonu w oryginalnym opakowaniu kartonowym, które stanowi dodatkową osłonę. 
Perfumy są też wrażliwe na temperaturę. Zapachy najlepiej jest przechowywać w umiarkowanej temperaturze pokojowej. Zarówno zbyt niskie temperatury, jak i zbyt wysokie mogą źle wpływać na ich skład i obniżać trwałość. Perfumy źle znoszą wahania temperatur. Dlatego nie zaleca się przechowywania ich w łazience, gdzie temperatura często znacząco się zmienia, gdy bierzemy gorący prysznic. A czy można przechowywać perfumy w lodowce? Robi tak wiele osób, którym zależy na tym, by ich kolekcja perfum na długo zachowała świeżość. Jest to całkiem dobre rozwiązanie, pod jednym warunkiem – perfumy trzymamy w najcieplejszym miejscu lodówki, idealne są do tego celu półeczki na drzwiach.


Co jeszcze wpływa na trwałość perfum?

Trwałość zapachu zależy w dużej mierze od tego, jaki sposób aplikacji przewidział producent. Najdłużej zachowują swoje walory perfumy w atomizerze. Perfumy z klasycznym zamknięciem korkiem są przy każdym otwarciu narażone na kontakt z powietrzem, przez co ich składniki łatwiej mogą się utleniać. Bardzo ważne jest też, by podczas ich aplikacji, nie dotykać flakonem skóry, bo przenosi to obecne na naszym ciele bakterie do wnętrza perfum, co też może sprzyjać rozkładowi delikatnych substancji zapachowych.