Najnowsze artykuły

Perfumy cytrusowe

Cytrusowe perfumy to bez wątpienia wyjątkowa propozycja dla pań gustujących w zapachach orzeźwiających. Utarło się przekonanie, że tego rodzaju...

Czytaj Więcej
Perfumy gourmand
7 kwietnia 2023
Perfumy fougere
24 marca 2023
Perfumy świeże
8 marca 2023

Jak sprawdzić, czy perfumy są oryginalne?

Perfumy należą do jednych z najczęściej podrabianych towarów. Poza tymi, które bardzo nieudolnie naśladują oryginał, nie brakuje takich, które do złudzenia przypominają produkt dobrej firmy. Jak nie da się nabrać i odróżnić oryginalne perfumy od podróbki?


Podrabianie perfum jest bardzo powszechnym procederem i ma różne oblicza. Najpopularniejsze są podróbki, które nawet nie próbują udawać oryginału – opakowanie nawiązuje kolorystycznie i krojem czcionki do perfum dobrej firmy, ale nazwa jest nieznacznie zmieniona, na przykład jest to Chanelle No 5. Perfumy te są zwykle bardzo tanie, nikt więc nie ma wątpliwości, że nie kupuje oryginału. Osobną grupą towarów są tzw. odpowiedniki zapachów, zwykle sprzedawane w formie odlewek do identycznych flakonów. Producenci obiecują, że ich produkty pachną identycznie jak oryginały, tylko są tańsze. I wreszcie mamy produkty, które całkowicie udają oryginał – nazwa, opakowanie, kształt flakonu są (niemal) identyczne, jak w oryginale, cena też sugeruje, że kupujemy pełnowartościowy produkt. 


Czym się różnią perfumy oryginalne od ich podróbek?

Nie brak osób, które twierdza, że kupowanie oryginalnych perfum jest bez sensu, bo znacznie taniej można kupić podróbki o identycznych zapachach. Czy jednak tak jest rzeczywiście? Oczywiście, nie. Podróbki często rzeczywiście w pierwszym kontakcie pachną podobnie, jak oryginał, jednak zapach jest „płaski”, naśladuje zwykle tylko główne nuty, natomiast nie rozwija się na skórze. Ma też zupełnie inną trwałość, szybko się ulatnia. Warto też wiedzieć, że podróbki często bazują na syntetycznych odpowiednikach naturalnych i drogich składników, które mają podobny, a nie identyczny zapach. Dodatkowo, tanie podróbki perfum robione są ze składników niewiadomego pochodzenia, bez atestów, co może wywołać reakcję alergiczną.


Jak rozpoznać czy perfumy są oryginalne?  

Najłatwiej jest odróżnić podróbkę od oryginał, jeśli trzymamy dwa egzemplarze w rękach, co rzadko się zdarza. Na co zwracać uwagę? Na początek liczy się pierwsze wrażenie: czy opakowanie jest starannie wykonane, dobrze zafoliowane, czy nie ma nadmiaru folii, czy nadruk się nie rozmazuje. Kolejny element to wygląd flakonu – czy jest dobrze zabezpieczony, czy jest starannie wykonany – warto porównać nadruki i kształt flakonu na przykład ze zdjęciem w internecie. W przypadku falsyfikatów niedoskonałości najbardziej widoczne są właśnie w opakowaniu. Kolejny etap to ocena samego zapachu – czy jest trwały? I czy się zmienia? Oryginalne zapachy rozwijają się w czasie, jeśli po godzinie perfumy pachną nadal identycznie, jak na początku, prawdopodobnie mamy do czynienia podróbką.

Zdarza się tez, że podróbka występuje na przykład w pojemności takiej, w jakiej nie występuje oryginał. Warto sprawdzić to przed zakupem. Oczywiście ważną wskazówką jest też cena – choć są duże promocje, na pewno nie kupimy oryginalnych perfum za 50 zł. Należy też zwracać uwagę nam miejsce zakupu – duże, uznane perfumerie zawsze sprzedają oryginały. W przypadków sklepów mniej znanych, w tym nowych sklepów internetowych należy być ostrożnym.


Jak sprawdzić czy perfumy są oryginalne po kodzie?

Bardzo ważną wskazówką jest sprawdzanie kodu perfum. Oryginalne perfumy mają zawsze wytłoczone na spodzie numery seryjne. Wpisanie ich w wyszukiwarkę powinno wskazać właściwą markę oraz produkt. Oczywiście producenci podróbek też często naklejają lub wytłaczają cyfry, jednak są one losowo wybrane i jeśli je wpiszemy w wyszukiwarkę, łatwo to zauważymy.